Ders Çalışma İsteği Nasıl Gelir?

Bir çoğumuz derse odaklanamamaktan veya ders çalışma isteğinin gelmemesinden hayıflanırız. Peki bu çalışma isteği nedir ve nasıl gelir?

Ders çalışma isteği öyle şairin ilhamı gibi beklemekle gelcek birşey değildir. İlk önce bilinçli olmamamız ve eğer ders çalışmazsak neler kaybedeceğimizi bilmemiz lazım.

“Her yiğidin bir yoğurt yiğişi vardır.” Bunun için ders çalışma isteği bazısı için hemen gelirken bazısı 2-3 saat dersin başında durur ancak çalışma isteği duymaz.

Ders çalışma isteğinin gelmesi için önce bunun bir ihtiyaç olduğunu hissetmemiz lazım. Bunun içinde önce kendimize bir hedef belirlememiz lazım. Örneğin: Galatasaray Hukuk. Ardından bu hedefimiz için kaç net yapmamız gerektiğini bilmemiz ve bunları hergün görebileceğimiz bir yere asmamız gerekiyor.uzmanlardan-sinav-heyecani-icin-cozum-onerile-5804011_o

İkinci olarak  ders çalışma programına ihtiyacımız var. “Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardımcı olamaz”. (Sitemizden ders çalışma planlarına ulaşabilirsiniz.)

Üçüncü olarak havalar ısındıkça insanın dikkati dağılır. Bunun için 11.sınıfın başından itibaren serin havayı iyi değerlendirmek lazım. Sıcak havalarda iyi bir ders çalışma seansının ardından kendinizi soğuk bir içecek ile ödüllendirmek iyi bir yöntemdir.

Özellikle soğuk havalarda ders çalışasınız kaçtıysa camı açın ve o serin rüzgarı hissedin. Uykunuz dağılacak ve kan dolaşımınız hızlanacağı için daha hızlı motive olacaksınız.

Sıcak havalarda da soğuk bir duş aynı etkiyi gösterebilir.

Bunun dışında ders çalışırken müzik dinlemek, odada telefon, bilgisayar gibi dikkat dağıtan şeyler bulundurmakta motivenizi kırar.

Unutmayın. Ders çalışmanın bir ihtiyaç olduğunu hissetmezseniz ders çalışma isteğide duymazsınız!..

One thought on “Ders Çalışma İsteği Nasıl Gelir?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s